Šajā pavasarī Siguldas orientēšanās entuziasti bija pamatīgi pacentušies. Pozitīvās atsaucības dēļ no iepriekšējā 2018.gada telpu orientēšanās sezonas Siguldā, kā arī aizgājušā rudens Rīgas telpu orientēšanās posmu iedvesmoti, 2019.gada ziemā un pavasarī “Siguldas Takas” noorganizēja atmiņās patiesi paliekošu sezonu ar 5 neaizmirstamām kārtām. Šajā rakstā atskatamies uz to, kā šīs sacensības  tika organizētas un kā tas izskatās no sacensību vadītāju puses. Ceram, ka raksts būs ne tikai iedvesmas avots, bet arī praktiska informācija citiem sacensību organizatoriem. Esam gatavi dalīties zināšanās un labajā praksē ar ikvienu interesentu.

Novembrī ar 19 notikušām kārtām lieliski beidzās Siguldas Kompass 2018 sezona. Mēnesi atpūtāmies, bet miera jau galīgi nav. Sagatavošanās jaunajai telpu orientēšanās sezonai sākās jau 2018.gada decembrī, kad prātā pārskatījām visas pieejamās publiskās un privātās ēkas un telpas Siguldā un tās tuvumā. Katrs objekts tika prātā izpētīts, novērtēts, salikti visi plusi un mīnusi, apsvērti riski un problēmas, sarežģījumi un iespējas, līdz kamēr tika izveidots saraksts ar reāliem kandidātiem. Pēc iespējas negribējām ietvert iepriekšējā gadā jau izmantotās ēkas, lai joprojām būtu interesanti, bet mazā pilsētā tas nebūt nav vienkārši, jo mums ir maz publisko ēku, kas ir pietiekami lielas. Sigulda ir mazpilsēta, un tomēr mēs šo to atradām. Līdz ko saraksts bija gatavs, organizatori tikās ar katra objekta saimnieku, izklāstīja ideju un kas tā telpu orientēšanās tāda vispār ir, dažus saimniekus vairākkārt “aplidojot”, līdz kamēr piekrišana tika saņemta. Gala saraksts ar kārtām un objektiem tika sastādīts pirmajās janvāra dienās un kalendārs beidzot paziņots publiski sacensību nolikuma formā.

Siguldas telpu orientēšanās tūre 2019 notika: Siguldas Valsts Ģimnāzijā, Siguldas atjauntajā kultūras centrā Devons, Zinātniski Pētnieciskajā stacijā, Līgatnes Slepenajā bunkurā un Siguldas Bobsleja un Kamaniņu trasē.

Šajā sezonā Siguldas Takas bija celmlauži arī pašā telpu orientēšanās konceptā, jo divas no kārtām notika tumsā, ar lukturīšiem (bijusī Zinātniski pētnieciskā stacija un Līgatnes Slepenais bunkurs), un vienu kārtu veidojot kā sprinta orientēšanās un telpu-o apvienojumu (Bobsleja trase). Nakts un lukturīšu kārtās organizatori radīja papildus noskaņu, piemeklējot atbilstošas skaņas un efektus, lai dalībniekiem būtu absolūta klātesamības sajūta, un lai prāts ienirtu vēl līmeni dziļāk tajā, kas notiek apkārt konkrētajā distancē un ēkā. Piemēram, ZPS kārtā pagrabā skraidīja spokainas balsis, bet Līgatnes bunkura kārtā šur tur Brežņevs runāja, šur tur padomju dejas varējā skrienot izdejot. Nekas tāds nekad iepriekš Latvijā, un iespējams arī Ziemeļvalstīs nav darīts. Tā bija jauna pieredze gan organizatoriem, gan dalībniekiem. Jaunas sajūtas, izaicinājums un piedzīvojums pat pieredzējušiem orientieristiem. Atsauksmes, ko dzirdējām no dalībniekiem bija ārkārtīgi pozitīvas, atbalstošas un pilnas pateicības par radīto piedzīvojumu un reizē izaicinājumu!

Savukārt Sigulda Bobsleja trases karte ir unikāla, iespējams, pasaules mērogā, jo vienā orientēšanās sacensību kartē ietilpinātas divas iepriekš nesavienotas disciplīnas: telpu orientēšanās karte (7 stāvu ēka 3D labirinta veidā un mazā 2 stāvu ēka) kā arī orientēšanās sprinta karte (Bobsleja trases teritorija un apkārtne). 

Tagad mazliet par organizatorisko pusi. Telpu orientēšanās organizēšanā piedalījās atsaucīgākie un uzņemīgākie Siguldas Takas kluba biedri, gan ar pieredzi no iepriekšējās sezonas, gan tādi, kas gribēja izmēģināt, ko tad nozīmē šādu pasākumu uztaisīt, sanāca kopā un pārrunāja visus praktiskos tajā brīdī zināmos jautājumus, sadalīja atbildības par to, kurš kuru kārtu organizēs, kurš zīmēs kartes, kurš darīs visas citas lietas. Un sākās darbs. Visu ziemu no saviem ikdienas darbiem brīvajos brīžos organizatori zīmēja kartes, plānoja distances, diskutēja ar objektu saimniekiem par praktiskas dabas jautājumiem, sagatavoja un pārbaudīja elektronisko atzīmēšanās sistēmu, programmēja kopsavilkuma aprēķināšanas sistēmu, gatavoja reklāmas materiālus, reklamēja un komunicēja sociālajos tīklos, tikās ar skolām un jaunsardzes pārstāvjiem, domāja par balvām, vienojās ar sponsoriem, atbalstīja viens otru un motivēja. Un protams, vadīja pašas sacensības. Grafiks bija zināms, atbildības un lomas arī, tāpēc ikviens sacensību posms aizritēja labi, bez būtiskām problēmām.

Ikviena karte ir skurpulozs mākslas darbs. Telpu orientēšanās kartes mēs zīmējam no nulles, par pamatu ņemot ēku evakuācijas plānus, kas brīvi pieejami katrā ēkā un katrā stāvā, lai arī  diezgan neprecīzi un bieži vien vēsturisku pārbūvju dēļ, neaktuāli. Tapēc ikvienas kārtas kartes zīmēšana aizņem vairākas dienas, kur sākumā pārfotogrāfējam evakuācijas plānus, pārzīmējam tos, tad vairākkārt ēku caurstaigājam, precizējam zīmējumu. Kad karte gandrīz gatava, tad ar ēkas saimnieku izejam vēlreiz cauri un vienojamies, kuras telpas būs vaļā, kuras ne. Protams, ka mūsu interese ir atvērt pēc iespējas vairāk telpu, bet praktiski tas nekad nav iespējams un ir jāmeklē kompromisi, kuru dēļ bieži vien  ir konceptuāli jāpārplāno distanču koncepts. Kartes mēs zīmējam ar brīvi pieejamu programmu Mapper, kas ir speciāla orientēšanās karšu programma, kas atbalsta visus orientēšanās kartogrāfijas pēdējos standartus. Citiem organizatoriem noteikti varam rekomendēt uzzīmēt telpu orientēšanās kartes, tas ir salīdzinoši vienkārši un dod iespēju dalībniekus aizvest uz interesantām vietām savā pilsētā/novadā, un nav jāpiesaista profesionāli kartogrāfi. Esam gatavi padalīties ar zināšanām šajā jomā un iedot arī kādus paraugus un izejas failus.

SBT zīmē - 1

Kad kartes zīmējums sagatavots, klāt ķeras distanču plānotājs (-ja), kas pavada vairākas dienas garīgās (pozitīvās) mokās, plānojot interesantas distances un radot galvas mežģi, piemēram, aizslēdzot kādas durvis vai ieplānojot vienvirziena ceļus. Ikvienā kārtā mēs plānojām 2 distances, kuras abas ir jānoskrien, lai skaitītos rezultāts. Vienīgais izņēmums bija Līgatnes Bunkura kārta, kurā bija viena ļoti gara distance uz abām kartes pusēm (telpu ierobežojumu dēļ). Ievērojot 4…6 acu principu, distances tiek pārbaudītas, kritizētas un pārstrādātas. Distances mēs plānojam ar PurplePen, kas arī ir speciāli orientieristiem radīta brīvpieejas programma. Šo pašu programmu izmantojam arī Siguldas Kompass ikvienas kārtas plānošanā un arī karšu dizaina noformēšanā, un distanču eksportā uz MeOS.

Paralēli strādā dizaineris, kas ir mākslinieks savā dziļākajā dvēselē, un rada kartes dizainu – kā karte izskatīsies gala izdrukā, kā kurš stāvs uz lapas tiks novietots, kur sponsoru logo, kā distances labāk parādīt, krāsas, smukumus, kā nodrošināt kontekstuālo piesaisti utt. Kad viss ir gatavs, tad karte iet uz druku, ko parasti cenšamies izdarīt vienu divas dienas pirms pirms sacensībām.

Sacensību iepriekšējā vakarā, izmantojot par brīvu pieejamu rezultātu ņemšanas sistēmu MeOS (Melin.nu), organizatori sistēmā ievada (importē no PurplePen) plānotās distances, sašķiro nomas Sportidentus un piešķir tos dalībniekiem, veic sistēmas testēšanu un sagatavošanu, noformē rezultātu lapiņu drukāšanas formu, pārbauda reālā laika rezultātu publicēšanas sistēmu, sagatavo reģistrācijas sarakstus ar dalībniekiem, lai nākamajā dienā, kad notiks sacensības, viss strādātu kā pulkstenis.

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_239a

Pati sacensību norise ir salīdzinoši raita, ja visa sagatavošanās notikusi kārtīgi – KP un marķējumu, aizliegtās lentas un labirintus sākam likt 2h pirms starta, un novācam 1h pēc finiša slēgšanas. Faktiski sacensību teritorijā no ierašanās brīža līdz visa novākšanai pavadam 5-6 stundas. Ikviens zina, kas viņam jādara un viss notiek operatīvi un atbalstoši.

Nozīmīgākais, ko izdevās  panākt ar šo 2019.gada telpu orientēšanās tūri, ir iesaistīt daudz bērnus, skolēnus un jauniešus orientēšanās pasaulē, radīt jēgpilni pavadītu dienu vai vakaru, parādīt ikkatru objektu mazliet savādākā perspektīvā, un, iespējams, pat pavērt aizkaru uz iepriekš nezināmo, noslēpumaino. Mēs centāmies radīt piedzīvojumu, kas dalībniekiem un organizatoriem paliks atmiņā uz visu mūžu. Un tik un tā varam teikt, ka nebūt ne visu mēs tāpat neparādījām – ikvienā objektā palika noslēpumi, kas atstāti citām reizēm!

Organizatori ir lepni par paveikto un cer, ka ar savu darbu ir sekmīgi aicinājuši jauniešus un pieaugušos izmēģināt un arī iemīlēt orientēšanās sportu. Ceram, ka ir izdevies iedvesmot arī citus organizatorus Latvijā un pasaulē radīt līdzīgus aizraujošus piedzīvojumus 3D telpu orientēšanās labirintos. Un, protams, arī plašajos dabas stadionos, kur apvienots gara izaicinājums, prāta asums, fiziskais spars un ķermeniska varēšana vienā lieliskā dzīvesstilā – orientēšanās!

Šo telpu orientēšanās tūri organizēja šādi Siguldas Takas biedri:

 • Aleksejs Mjaliks (kopsavilkuma risinājums, organizēšana)
 • Emīls Mortuļevs (karšu zīmēšana, dizains)
 • Ilze Lūkina (reģistrācija, distanču dienests)
 • Jānis Zilvers (distanču dienests).
 • Liene Korņejeva (distanču plānošana)
 • Liene Zilvere (reģistrācija, organizēšana, distanču plānošana)
 • Māris Zinbergs (rezultātu sistēma)
 • Normunds Korņejevs (organizēšana, distanču dienests)
 • Rolands Lūkins (distanču dienests pēc skriešanas)
 • Valdis Janovs (karšu zīmēšana, distanču plānošana, organizēšana)
 • Vita Beinerte (distanču dienests)

Un te nedaudz statistikas:

 • Kopā Siguldas Telpu orientēšanās tūrē 2019 dalību ņēma 413 unikāli dalībnieki
 • Kopā veikti 1348 starti, no kuriem >900 ir bērnu un jauniešu starti un >400 ir  pieaugušo starti
 • Uzzīmētas 4 pilnīgi jaunas kartes un 1 karte atjaunota
 • Uzprogrammēta jauna kopsavilkuma rēķināšanas sistēma
 • Izdrukātas un dalībniekiem personīgajos arhīvos nākamajām paaudzēm palikušas >1300 kartes
 • Ikvienas kārtas organizēšanā visi organizatori kopā ieguldijuši ~100 stundu sava laika, kopā seriāla laikā sasniedzot >500 stundas.
 • Vienā kārtā vidēji ikviens dalībnieks abu distanču laikā uzkāpa vismaz 20 stāvus ēkā pa optimālo maršrutu un vidēji atrada >30 KP. Augstākais kāpums bija pēdējā kārtā, kur 2.distancē optimālais maršruts bija ar ~35 stāviem.
 • Vidēji ātrākais laiks, kurā finišēja uzvarētājs vienā distancē svārstījās no 10-20 minūtēm, bet ilgākais laiks vienā distancē vienā kārtā kādam dalībniekiem bija 1h42min.

Kartes, kas speciāli sagatavotas Siguldas Telpu Orientēšanās tūrei 2019:

SBT karte

Organizatoru foto no Līgatnes Slepenā bunkura posma:

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_2576

Organizatoru foto no Siguldas Bobsleja trases posma:

XuiEeFXKSOOAAUv4y6wEsw_thumb_28e8.jpg

UNADJUSTEDNONRAW_thumb_238e.jpg