Ceram, ka ar šo nelielo atskatu vēsturē radīsim interesi vismaz vidējai un vecākai paaudzei, lai ierastos šo trešdien, 15.maijā uz Siguldas Kompass 2019 7.kārtu, kas notiks Kurveģī, pie Raganas. Tā kā šis ir īpašs apvidus ar savu vēsturi, tad nolēmām par to pastāstīt plašākai publikai.

Šo Siguldas Kompass sezonu plānojot meklējām dažādus sen neskrietus apvidus, jo vēlamies sacensības padarīt interesantas ar dažādību, interesantiem apvidiem un labu kvalitāti. Ja par 1. un 3. problēmu nav, tad ar interesantiem apvidiem ir sarežģīti, jo sportisti visu Siguldas apkārtni jau kā savas mājas pazīst, un atrast ko jaunu, interesantu ir grūti. Tomēr mums izdevās. Šosezon mums ir veselas 17 kārtas, kurās Kompasa ietvaros nav skriets vismaz 10 gadus. Kurveģis ir viens no šiem apvidiem.

Jau rudenī sazinājāmies ar Ati Rukšānu un viņš laipni piekrita atjaunot savu sen sen sen zīmēto Kurveģa karti. Tad nu tā diena ir klāt, un mačs notiks jau šo trešdien, 15.maijā 17-19:00.

LPSR Meistarsacīkstes 1973

Kurveģis ir savā ziņā leģendārs mežs, jo šeit pirms 46 gadiem (!!!), 1973.gada 25.augusta Sestdienā notika LPSR Meistarsacīkstes (mūsdienu izpratnē – Latvijas Čempionāts) orientēšanās sportā. Distanču starti / finišs bija pļavā pie mājām “Lielmeži”, kas ietverta arī mūsu Kompasa kārtas kartē, kur startēsim šo trešdien, 15.maijā. Mēs gan starta vietu liekam šoreiz meža vidū, lai plašākas iespējas paskraidīt.

Toreiz uzvarēja Valērijs Kiseļevs, otrajā vietā palika Gunārs Dukšte un trešo vietu izcīnija Ilmārs Limbēns. Es aprunājos ar diviem no 1973.gada meistarsacīkšu godalgotajiem vīriem – Gunāru Dukšti un Ilmāru Limbēnu.  Viņi šīs atminās kā īpašas sacensības, jo bija pāris simti dalībnieku, distances bija garas un grūtas, mežs smags, purvu daudz, karte nebija pārāk precīza, un tomēr ātrumi bija lieliski. Vīriem bija jāizskrien 12.6km ar 15KP, un dāmām bija 7.4km ar 10KP. Pirmajā dienā toreiz bija individuālās un nākamajā stafešu cīņas.

Lūk te redzama Ilmāra Limbēna oriģinālā tās distances karte, kur iezīmēts arī nākamās dienas stafešu skrējiens. Vairumu KP vietas varēs atrast arī mūsdienu Siguldas Kompasa izsniegtajā sacensību kartē, un divi KP šo trešdien būs izvietoti tieši turpat, kur 1973.gada Augustā. Vai varēsi pēc sacensībām pateikt, kuri tie bija?

Kurveģis 1973.g Rukšāns - Limbēna skrējiens - 1

Gunārs Dukšte, savukārt, glabā visas savas oriģinālās trenniņu dienasgrāmatas, un tāpēc šeit Gunāra ieraksts no tās dienas skrējiena:

G.Dukšte - trenniņ dienasgrāmatas ieraksts 1973

1973.gada 25.augusta LPSR 11.meistarsacīkstēs orientēšanās sportā Raganā todien uzvarēja G.Venere un Valērijs Kiseļevs:

LPSR Kurveģis rezultāti

Avots: https://sites.google.com/view/os-karte/viduslaiki/vēsture?authuser=0

Kurveģis – kartes vēsture un salīdzinājums

Pirmo Kurveģis karti Atis Rukšāns uzzīmēja 1973.gadā, tā bija 1:20 000 mērogā. Lūk, ko stāsta kartes autors Atis Rukšāns par šo kartes pirmo versiju:

“1973.gadā beidzu RPI, orientēšanās sporta treneris tolaik bija Rūdolfs Ābols. Es jau biju zīmējis pāris kartes, un, zinot, ka man ir mēnesis brīva laika, Rūdis piedāvāja uzzīmēt karti Latvijas čempionātam, kas plānojās vasarā. No sākuma izvēlējos Veclaiceni, bet federācijai tas nepatika – tuvāk Pleskavai nekā Rīgai, un tā palikām pie Raganas. Izejmateriāls bija vienīgais tolaik pieejamais – slepus pārfotogrāfēta padomju armijas karte 1:25 000, kas palielināta līdz 1:10 000. Vēl sameklēju mežniecībā mežu ierīcības karti, kuru man atļāva uz vietas pārkopēt uz pauspapīra, to mājās pārspiedu uz fotokartes, pārvilku ar flomasteru un ar to devos mežā. Visu mežā uzzīmēto mājās pārcēlu uz pauspapīra, uztaisīju kopēšanas galdu ar stikla virsmu, un pēc tam ar melnu tušu pārvilku katru krāsu uz atsevišķas vatmaņa loksnes, to visu nodevu tipogrāfijā. Obligāts bija “DSP” – tikai dienesta lietošanai, un visa tirāža bija pēc sacensībām bija obligāti jāiznīcina… Šī nebija pirmā krāsainā karte Latvijā – pirmo sagatavoja PSRS bruņoto spēku un Somijas Aizsardzības spēku mačam Vecskujenē.”

Dažas vietas jaunajā un vecajā kartē:Pasted Graphic 1.png

Pasted Graphic.png

Pasted Graphic 2.png

Pasted Graphic 3.png

Oriģinālās “Kurveģis” kartes poligons, ko 1973.gadā zīmēja Atis Rukšāns:

Kurveģis 1973.g kartes poligons